• Napsal Renata
  • 17 Duben 2014

  Více než 50 % dětí mateřských a základních škol v Mladoboleslavském kraji potřebuje okamžité ošetření u zubního lékaře. Tuto neblahou realitu ukazuje právě probíhající projekt Zdravé zuby se Zaměstnaneckou pojišťovnou Škoda. Jedná se o nový zdravotně-preventivní projekt, který se zaměřuje na osvětu v oblasti správné péče o dětský chrup ve třídách mateřských a základních škol v Mladoboleslavském kraji. V rámci projektu bude v první polovině letošního roku proškoleno 100 tříd, což znamená přibližně 2 000 dětí, pod vedením zkušeného lektorského týmu studentů oboru Zubní lékařství. Projekt organizuje občanské sdružení Nechci kazy ve spolupráci se Zaměstnaneckou pojišťovnou Škoda. Kompletní statistické výsledky budou zveřejněny po ukončení projektu.

  Preventivní projekty považujeme za základní stavební prvek komunikace s našimi klienty a i v minulých letech se nám osvědčily jako nejlepší cesta k podpoře jejich zdraví, říká Ing. Jiří Těhan, MBA, ředitel Odboru pojistných vztahů a marketingu, a k tomu dodává: „Kde jinde bychom měli začít než s naší nejmladší generací. Líbí se nám individuální přístup k dětem v rámci projektu a možnost okamžitě informovat rodiče o stavu chrupu jejich dětí.“„Stav zubní hygieny u dětí předškolního a školního věku je celorepublikově obecně na velmi špatné úrovni. Cílem projektu je naučit děti již od jejich nejútlejšího věku, jak správně pečovat o své zoubky. Naše zkušenosti ukazují, že neexistuje lepší metoda než individuální nácvik techniky čištění zubů,“ říká MDDr. Ing. Lukáš Kaloš, koordinátor projektu Zdravé zuby se Zaměstnaneckou pojišťovnou Škoda.

  Výukový program je rozdělen na tři části a trvá 60 minut. Nejdříve lektoři pracují s celou třídou a poté jsou žáci rozděleni na dvě samostatně pracující skupiny. Výhodou práce v malých skupinách je možnost důkladného vysvětlení správné techniky čištění zubů a individuální práce s jednotlivými dětmi. Lektoři tohoto cíle dosahují za pomoci názorných metod, vlastním prožitkem a nácvikem. Dvoučlenný lektorský tým spolu po celou dobu výuky spolupracuje a hraje při výuce odlišné role. Důležitou roli v programu hraje pohádka, jejímž cílem je posílení motivace dětí k čištění zubů. Děti se zapojují do tvorby děje pohádky, což je zaujme a lépe se díky tomu zapojí do programu. Součástí nácviku je také ukázka zubařských nástrojů, které si děti samy mohou vyzkoušet, jak fungují. Cílem je odbourat strach dětí ze zubařského ošetření. Třetí část programu tvoří zjednodušená prohlídka chrupu dětí. Záznam o stavu chrupu je zaslán rodičům, aby získali okamžitou zpětnou vazbu a mohli v případě potřeby s dětmi vyhledat lékařské ošetření. Děti dostanou na konci výuky od lektorů omalovánky s informacemi pro rodiče a zubní kartáček.

  • Napsal Lukas
  • 20 Prosinec 2013

  Tým Nechci kazy přeje všem dětem nejen zdravé zoubky, ale především krásné vánoční svátky a spoustu dárků pod stromečkem. Všem mateřským a základním školám děkujeme za dosavadní spolupráci a věříme, že našemu projektu zachováte přízeň.

  Klidné vánoční svátky a pohodový rok 2014 přeje,

  Tým Nechci kazy.

  • Napsal Lukas
  • 14 Prosinec 2013

  Ostravská tour skončila. Naši lektoři během prosince proškolili v zubní prevenci 597 dětí ve vybraných ostravských mateřských školách. Děti se seznámily nejen s problematikou vzniku zubního kazu, ale také se správnou technikou čištění zoubků, kterou si hned vyzkoušely.  Tato akce se uskutečnila za podpory Všeobecné zdravotní pojišťovny, která byla hlavním partnerem tour.

  • Napsal Lukas
  • 25 Listopad 2013

  Pražská listopadová tour skončila. Naši lektoři během listopadu proškolili v zubní prevenci 790 dětí ve vybraných pražských mateřských školách. Děti se seznámily nejen s problematikou vzniku zubního kazu, ale také se správnou technikou čištění zoubků, kterou si hned vyzkoušely.  Tato akce se uskutečnila za podpory Všeobecné zdravotní pojišťovny, která byla hlavním partnerem tour.

  • Napsal Lukas
  • 15 Listopad 2013

  V letošním školním roce jsme od září proškolili již více než 5000 dětí v zubní prevenci. Víme, jak důležité je děti motivovat k ústní hygieně. Proto naše výuka probíhá pomocí interaktivní pohádky, soutěže a nácviku techniky čištění zubů nejprve na plyšových zvířatech a poté ve vlastních ústech. Mateřské školy velmi oceňují individuální přístup k dětem v průběhu výukového programu. Školíme děti v malých skupinkách, aby prevence měla smysl.

  • Napsal Lukas
  • 29 Říjen 2013

  Práce s dětmi je bezvadná, vykouzlí nám úsměv na tváři a často nás děti pobaví a rozesmějí :-) .

  O některé jejich perličky se s Vámi podělíme:

  1) "Paní doktorko, paní doktorko, já mám špinavý zoubky, no...... jako prase!"

  2) "Děti, čím zaženeme toho bacila Cecila, který nám kazí zoubky? Co myslíte?" Odpověď: "Síťkou na motýly!"

  3) "Jéééé, tím doma čistíme slepice!" (při pohledu na rejžák)

  4) "Já chci být správcem povodí, to je opravář řek, víš?!"

  5) Při pohledu na rovnátka paní lektorky se klučina celý rozsvítil a zavřeštěl: "Jééé, ty už máš vyndavací zuby, teto?"

  6) Udivený dotaz holčičky "A ty máš svoje děti nebo si musíš jezdit pučovat cizí do školek?"

  Pracovat s dětmi nás baví a děti berou čištění zoubků vždy velmi vážně. Většina z nich doma potom učí svoje rodiče, jak správně čistit zoubky a rodiče se dozvědí, kdo je bacil Cecil. Ve školce se zase navzájem opravují a kontrolují si spolu s učitelkami kartáčky.

  Naše práce nás baví, protože prevence má smysl!

  Tým Nechci kazy.

  • Napsal Lukas
  • 21 Říjen 2013

  V neděli 20. října v Portugalském centru v Praze studenti 1. lékařské fakulty měli možnost seznámit se s projektem Nechci kazy školka. Touto cestou vždy hledáme nové šikovné studenty - lektory, kteří mají zájem pracovat s dětmi a rádi pomáhají dobré věci. Tou je co největší počet dětí, pedagogů a rodičů proškolených v zubní prevenci. Činnost sdružení a její cíle představil odborný garant projektu MDDr., Ing. Lukáš Kaloš. Těšíme se na nové kolegy.

  Tým Nechci kazy.

  • Napsal Lukas
  • 03 Říjen 2013

  "Chtěla bych moc poděkovat za školení - jak pro děti, tak pro dospělé. Slečna Nikola H. byla dopoledne s dětmi úžasná, dokázala zaujmout i ty nejmenší, tříleté děti na více než půl hodiny. Má k dětem skvělý přístup, je velmi komunikativní a příjemná. Dokáže přizpůsobit výklad věku dětí. Byli jsme opravdu velmi překvapené a spokojené. Děti si už od čtvrtka čistí po obědě zuby a navzájem se kontrolují, jestli si malují na zoubky ta správná kolečka.

  Odpolední přednáška pro rodiče proběhla v podobném duchu jako dopolední program pro děti. Výborná komunikace, smysl pro humor, ale hlavně zapálení pro daný obor, to jsou aspekty, které u slečny lektorky velmi ocenily nejen paní učitelky, ale také rodiče. Musím přiznat, že i já jsem se dozvěděla spoustu nových informací, které se snažím uplatňovat i prakticky :-) ."

  Děkujeme vedoucí paní učitelce Bc. Martině Vojtíškové z mateřské školky v Poříčí za ocenění naší práce.
  Tým Nechci kazy.

  • Napsal Lukas
  • 26 Srpen 2013

  Český červený kříž podporuje zubní prevenci a edukační program Nechci kazy v mateřských školkách. Ve druhém zářijovém týdnu navštíví tým budoucích stomatologů a dentálních hygienistů děti v mateřských školkách v Brně, Prostějově, Plzni, Českých Budějovicích a Praze. Kromě výuky čištění zoubků ve školkách si děti společně s učitelkami přijdou vyzkoušet zubařské křeslo do mobilního zdravotnického zařízení tzv. kamionu. Malí pacienti se během programu seznámí s vybavením zubařské ordinace a s nástroji, které používá pan zubař při preventivní prohlídce. Děti se tak společným povídáním, osobní zkušeností a zážitkem zbavují strachu z návštěvy u zubaře. S dětmi pracují ve skupinkách i individuálně studenti oboru Zubního lékařství 1. lékařské fakulty UK v Praze.

  V kamionu bude, kromě edukace v oblasti dentální hygieny a konzultace se stomatologem, poskytováno nutriční poradenství.

  Stání kamionu:

  9.9.13 - Brno - Mendlovo náměstí

  10.9.13 - Prostějov - nám. TGM

  11.9.13 - Plzeň - nám. Republiky

  12.9.13 - České Budějovice - Mariánské náměstí

  13.9.13 - Praha - Bratří Venclíků, Černý most

  • Napsal Lukas
  • 27 Červen 2013

  Od ledna do června 2013 tým Nechci kazy proškolil více než 7500 dětí v mateřských školkách a několika základních školách. Školili jsme pedagogy a pořádali besedy pro rodiče. Velice nás těší pozitivní ohlasy na náš program zubní prevence a pokud jsme někdy nezareagovali pružně, tak z důvodu velkého zájmu. Školky, které jsme i přes zájem nestihli do programu zapojit, budeme kontaktovat v novém školním roce. Všem dětem přejeme pěkné prázdniny plné sluníčka, pedagogům pohodový čas na čerpání sil do nového školního roku a rodiče kromě zasloužené dovolené prosíme, aby dohlédli na své ratolesti, protože        i o prázdninách je třeba si správně čistit zoubky!

  Přejeme všem krásné prázdniny plné sluníčka!

  Váš tým Nechci kazy.

Tato prezentace byla vytvořena v roce 2011